beauty · tutorials

D.I.Y. Makeup Remover Wipes

Hello, Beauties,

With my whole challenge of wanting to become cruelty-free and trying to find new products that work well for me, I have discovered one of my biggest expenses is a silly one. Makeup remover wipes for at home.

Now I will be the first to admit that I am lazy. When I get home from work late at night I just want to crawl in bed. Now I know better than that and I make sure I take off my makeup first. I am guilty however of just grabbing my makeup remover wipes and using them until my face is “clean”.  Now if I have on a full face of makeup (eyeliner, foundation, lipstick) I will average about 3 makeup wipes to make sure it all off before going to sleep.  My makeup wipes cost $10 Canadian for a pack of 30, so this habit gets expensive fast.  Also, it is just plain wasteful.  While I do know I will still need makeup remover wipes for my overnight bag, there had to be a better way for at home.

Now I am excited to share my DIY version with you.

The first thing I did was go to my local winners and grab $18 in supplies (don’t worry this is initially more expensive, but it is much cheaper in the long run.)

here is what I bought

3x 5 pack baby facecloth $2.99 each

1x Glass Jar with Lid $3.99 each

1x Sensitive skin cucumber micellar water

Now I recommend laundering the facecloths to make sure they are free of any dust or residue.

Now the baby facecloths are small and thinner like makeup wipes so I just fold them in half and place them in the jar. next, I add just enough micellar water to the jar that the wipes are saturated, In my case, it took about 1/4 of the micellar water. I seal up the jar and keep it on my counter to easy access at night.

I have been using these for the past week and I can honestly say I am liking it better, Firstly 1 gets it done. Secondly, I can rinse them and my face after if needed. Third I just toss the dirty ones in the laundry hamper to wash and make a new batch when I run low.  Using this method it will cost me $2.50 Canadian per 30 wipes vs the $10 for the store bought version and I am producing a lot less waste.

I want to play around with some DIY facial wipe recipes to see if I can cut down on buying store bought for these type of situation, but overall the cost is much more reasonable.

Have you tried any DIYs?

Please like and follow my blog if you enjoyed this post!

received_5821604488249554406468683621141907.png

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s